Asal Sevk Başvurularının Süresi Bitmiştir Ne Demek?

Asal Sevk Başvurusu Nedir?

Asal sevk başvrusu 2014 itibari ile devreye giren e-devlet üzerinden askerlik ile ilgili birçok işleminizi yapabileceğiniz sistemde sunulan hizmetlerden birisidir. Bildiğiniz gibi askerlik görevini yapacağınız acemi birlikleriniz açıklandıktan sonra 2014 öncesinde askerlik şubesine gidip sevk kağıdı yani sülüs kağıdı aldıktan sonra o kağıt ile acemi birliğe teslim oluyordunuz.

Artık acemi birliğiniz açıklandıktan sonra sevk belgesi(sülüs kağıdı) almak için askerlik şubesine gitmenize gerek kalmamaktadır. E-devlet üzerinden sisteme giriş yaptıktan sonra Millî Savunma Bakanlığı altında Asal Sevk İşlemleri Altında  Asal Sevk Başvurusunu tıklıyorsunuz ve sülüs kağıdınız orada oluşturuluyor. Daha sonra o kağıdın çıktısını alıp acemi birliğinize teslim olabilirsiniz.

SINIFLANDIRILMIŞ YÜKÜMLÜ NE DEMEK?

Sınıflandırılmış Yükümlü, asker altına alınacak adayın sevk edileceği sınıfın ve birliğin belli olduğunu göstermektedir. e-Devlet üzerinden askerlik sorgulama için bakıldığında Sınıflandırılmış Yükümlü ibaresi ile karşılaşan adayların, askerlik yerlerinin açıklanma tarihinde hangi sınıf ve birliğe teslim olacağı yazacaktır.

ASAL SEVK BAŞVURULARININ SÜRESİ BİTMİŞTİR NE DEMEK?

Birçok takipçimiz E-DEVLET sorgulama ekranında asal sevk başvuruları bitmiştir yazısının ne anlama geldiğini sormakta. Şöyle açıklayalım bundan önceki celp dönemi için başvuru süresi bittiği için o yazı önceki dönemden bu yana değiştirilmediği için o şekilde yazmakta, yeni celp dönemi sonuçları açıklandığında sonuçlarınızı öğrenebileceksiniz endişe edilecek bir durum yok.

Bir önceki yazımız olan Medcezir'in Anlamı Nedir? başlıklı makalemizde Medcezir Dizisi Ne Demek, Medcezir Dizisinin Anlamı ve Medcezir İsminin Anlamı Nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın