5-10 dk’da Güneş Enerjili Şarj Aleti Yapın

5-10-dk-da-gunes-enerjili-sarj-aleti-yapimi-sarj-aleti-android-cabuk-bitiyorEvinizden uzaktasınız ve cep telefonunuzun size en lazım olduğu gün. Şarjınız bittiyse sadece birkaç küçük malzeme ile güneş enerjisiyle telefonunuzu şarj edebilirsiniz.

5-10 dk. gibi kısa bir sürede bir kaç basit adım ile yapılan basit bir Güneş Enerjili Cep Telefonu Şarj Sistemi kurmak istiyorsanız resimli ve  açıklamalı olarak anlatılan yazını devamını inceleyebilirsiniz.

Proje için gerekli malzemeler

Güneş pilleri: Cep telefonu şarjı için bize 5V 130mA enerji lazım. Piyasadan ve internet sitelerinden direkt 5v çıkış veren veya bizimde tasarımda kullandığımız gibi 0,5V çıkış verenlerden 11 adet satın alabilirsiniz. Bazı fırsatçılar fahiş fiyatlara bu ürünleri satabiliyor 20 tl den fazla vermeyin bizden uyarı.

Cep telefonunuza uygun yan sanayi çakma şarj cihazı.

Bakır bant: Arkadaşlar bakır bantlar üretim-tasarım işlerinde uğraşanlara sürekli lazım olan bir üründür. Elektronik malzemeler satan yerlerde kolaylıkla bulabilirsiniz.

Havya,lehim ve muhtelif proje malzemeleri.

RESİMLİ ANLATIM

1- İlk olarak şarj cihazın soket ucunu adaptör kısmından kesip çıkartıyoruz. Adaptör kısmını ilerleyen zamanlarda başka projelerde kullanmak üzere bir kenara ayırıyoruz.
sarj-cihazi-aleti-cakma-yan-sanayi                             sarj-aleti-kesim-gunes-enerjisi-ile-sarj-etme

 

[wzslider info=”true” lightbox=”true”]

 

Şimdi ise mandalın ağız kısımlarına uygun ölçülerde bakır bant kesip şarj kablosu kırmızı (+) ve siyah (-) uçlarına lehim yapıp mandalın ağzına yapıştırıyoruz.

 

gunes-enerjisi-sarj-aleti-etme-1                            gunes-enerjisi-sarj-aleti-etme-2

 

Son olarak 5v çıkış veren tek bir panel aldıysanız sadece mandalın ağzına güneş pilinin + ve – uçlarına uygun şekilde tutturuyorsunuz. 11 adet güneş pili aldıysanız bunları birbirine seri olarak yelpaze şeklinde açıp mandalın ağzına güneş pilinin + ve – uçlarına uygun şekilde tutturuyorsunuz.

 

gunes-enerjisi-sarj-aleti-etme-3

İşlemler başarılı bir şekilde tamamlandığında sonuç bu şekilde olacaktır, iyi şarj etmeler 🙂

gunes-enerjisi-sarj-aleti-etme-4

Bir cevap yazın