30 Temmuz 2020 Tatil mi? Arefe Günü Tatil Olacak mı?

Dini bayramlarımız arasında yer alan Kurban Bayramı ne zaman sorusu birçok kişi tarafından merak ediliyor. 2020 Kurban Bayramı arefe günü 30 Temmuz Perşembe. 2020 Kurban Bayramı’nın birinci günü 31 Temmuz Cuma günü oluyor. Kurban Bayramı’nın son günü ise 3 Ağustos Pazartesi. Kurban Bayramı arefesi olan 30 Temmuz 2020 tatil mi?

Kurban Bayramı Arefe gününün Cuma gününe gelme sebebiyle özellikle kamuda çalışan vatandaşlar tatil planları yapmaya başladılar. 30 Temmuz 2020’nin tatil olup olmamasıyla ilgili henüz resmi açıklama yapılmazken dini bayram arefeleri yarım gün mesai yapıldığı bilinmektedir.

Kanunlarda yer alan ulusal ve dini bayram ile resmi tatiller şu şekilde; Aşağıda sayılan resmi ve dini bayram günleri ile yılbaşı günü ve 1 Mayıs günü genel tatil günleridir.

B) Dini bayramlar şunlardır:

1. Ramazan Bayramı; Arefe günü saat 13.00’ten itibaren 3,5 gündür.

2. Kurban Bayramı; Arefe günü saat 13.00’ten itibaren 4,5 gündür.

2020 KURBAN BAYRAMI NE ZAMAN?

Kurban Bayramı 2020 yılında 31 Temmuz’da başlayacak. 30 Temmuz ise arefe günü olacak.

Kurban Bayramı 1. Gün: 31 Temmuz Cuma

Kurban Bayramı 2. Gün: 1 Ağustos Cumartesi

Kurban Bayramı 3. Gün: 2 Ağustos Pazar

Kurban Bayramı 4. Gün: 3 Ağustos Pazartesi

2020 Arefe Günü öğlene kadar çalışan tam mesai mi alır?

Ulusal bayramlar ve genel tatillerde çalışanlar çift mesai ücreti alırken çalışmayan işçiler ise tam yevmiye ücreti alırlar.

Arefe Günü yarım gün çalışanlar tam yevmiye mi alır?


Yukarıda da belirtildiği gibi Kurban Bayramı tatili Arefe Günü’nün yarısı itibari ile başlar. Bayam tatilinde çalışan işçilerin alacağı mesai ücreti çalışma saatlerine göre düzenlenir. Arefe Günü yarım gün çalışan işçi tam mesaimi alır sorusunun cevabı olarak şöyle aktaralım;

Arefe Günü saat 13:00’a kadar çalışan işçi tam gün mesai hakkını doldurmuş olur. Yarım günlük çalışmama durumu için mesai ücretinden herhangi bir kesinti olmaz.

Bir önceki yazımız olan 4D Sürekli İşçi 5 Günlük İkramiye Ne Kadar? 2020 başlıklı makalemizde 5 günlük ikramiye, 5 günlük ikramiye ne kadar ve 5 günlük tediye ne zaman yatacak hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın