Bulaşık Makinesinde Turşu Yapımı

bulasik-makinesinde-tursu-yapimi-bulasik-makinesinde-tursu-tarifi-nasil-yapilir-kadin-tursu-salatalik-lahana-acur-domates-tursusuBulaşık makinesinde turşu nasıl yapılır, Bulaşık Makinesinde turşu tarifi, Bulaşık Makinasında Turşu Olur mu? Bulaşık makinesinde turşu tarifi

Tarifi deneyen bir takipçimizin yorumunu buraya alıntılıyoruz

Bulaşık makinesinde turşu başlığını görünce “yok artık” dediğinizi duyar gibiyim.. Bir kısmınızın da “ben bunu duymuştum” veya “bunu ben de yapıyorum” dediğini tabii.. Ben geçen hafta Facebook’ta adını katiyen hatırlamadığım, dahası ilk kez duyduğum bir blogdan öğrendim. İlk duyduğumda ben de kulaklarıma inanamadım. Eşim duymuş olduğunu söyledi ama nasıl olduğu konusunda hiçbir fikri yokmuş. Bu “aşırı orijinal” :)) fikre kayıtsız kalamadım tabii ve hemen denedim. Sonuç: Süperrr.. 
Afiyet olsun.. 

 

Malzemeler:
Lahana dışında herhangi bir malzeme (taze fasulye, kornişon, biber, havuç, vs..) çünkü lahana sülfür içerir ve bu nedenle aşırı gazlı bir sebzedir. Normal turşu yöntemleriyle yapılırken, bir yandan her gün kapağı açılır, gazı kaçırtılır ve suyu azar azar yenilenir, kısacası bu yöntemle olmaz) 
800 ml.lik klasik boy kavanoza 1 çorba kaşığı kalın tuz ve 5 çorba kaşığı sirke. Bir büyük boy kavanoz için iki katı ölçü yapabilirsiniz.
Dilerseniz aralara sarımsak, maydanoz sapı veya kereviz sapı 
Kavanozu doldurmak için su 
[ad id=”396″]
Yapılışı:
Malzemelerinizi yıkayın. İster bütün, ister doğrayarak, ister tek çeşit, ister karışık olarak kavanozlara ağzına bir doldurun.
Üzerinden yavaşça tuzunu ve sirkesini ekleyin.

Ağızlarına temiz sıfır kapakları sıkıca kapatın ve hepsibitene kadar işlemi tekrarlayın.

Boş bulaşık makinenizin içine kavanozları sıralayın (alt sepet-üst sepet farketmez) 
Bulaşık makinenizi en uzun ve en sıcak programında çalıştırın.
Programın sonunda oldukları yerde soğutun ve çıkarın.
Aynı gün bir kavanozu denemek için açın ve tadın. Tadından büyük ihtimalle memnun kalacaksınız ama biraz daha çekse daha iyi olur diye düşünüyorsanız, birkaç gün sonra tüketebilirsiniz.
Bu yöntemle turşularınız hem pastörize olur hem de vakumlanarak konserve haline gelir. Yani uzun süre kapağını açmadan saklayabilirsiniz.

[news_box style=”3″ display=”category” title=”Bunlara da Bakabilirsiniz” category=”7″ show_more=”on”]

Bir önceki yazımız olan Çocuklarınızın Seveceği Ev Yapımı Süt Dilimi Tarifi başlıklı makalemizde çocuk yemek tarifleri, çocuk yiyecekleri ve ev yapımı süt dilimi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın