Twitter’a da Hikayeler Fleets Özelliği Geliyor

Sosyal medyanın son yıllarda edindiği en devrimsel özellik olan hikayeler, Fleets adı ile Twitter’a da geliyor. Twitter Fleets ile 24 saat sonra kaybolan görsel ya da metin odaklı paylaşımlar yapmak mümkün olacak.

Snapchat ile hayatımıza girse de Instagram ile popülerleşen ve kısa sürede Facebook, WhatsApp ve LinkedIn’e gelen Stories (Hikayeler) özelliği, Fleets adı ile Twitter’a da geliyor.

Sosyal medyanın son kalesinin de düştüğünü gösteren Twitter Fleets, Türkçe’ye “Filolar” şeklinde çevirilse de aslında Stories ile aynı özelliklere sahip. Kullanıcılar 24 saat içerisinde kaybolacak paylaşımlar yapabilecekler.

17 Kasım’dan itibaren dünya çapındaki tüm kullanıcılara sunulacak Twitter Fleeds ile akıştaki bir tweeti, hikaye şeklinde paylaşmak mümkün olacak. Yani bir bakıma kullanıcılar 24 saat içerisinde kaybolabilen retweetler yapabilecekler.

Daha önce Brezilya’da yayınlanan Fleets özelliği, Variety’nin haberine göre Güney Kore, İtalya ve Japonya’da da test edilmişti. 17 Kasım’dan itibaren de Türkiye dahil tüm dünyadaki kulanıcılara sunulmaya başlanacak. Ardından Twitter, kısa süre içerisinde özelliği aşama aşama tüm kullanıcılar için aktif hale getirecek. 

Twitter Hikayeler Özelliği Fleets

Fleets, aslında tıpkı bir tweet gibi fotoğraf, video, resim gibi medyalar ile birlikte, mikroblog şeklinde metinler da paylaşabilirsiniz. Ayrıca akışta gördüğünüz bir tweeti “Fleetleyebilirsiniz”.

Fleets’teki yenilikler

Instagram hikayelerinde olduğu gibi, Fleetslerinize resimler, GIF’ler ve videolar ekleyebilirsiniz. Ana özellik, kullanıcıların 24 saat içinde kaybolacak ‘tweet benzeri’ bir Fleets yazabilmesidir. Diğer bir USP, Fleetslerin kendilerine Direkt Mesaj ile özel olarak yanıt verebilmesidir.

Bir grup Fleets yayınladığınızda, Fleets penceresine dikey olarak eklenirler ve o kullanıcı için yukarı ve aşağı kaydırılarak gezinebilirler.

Bu, onu diğer platformların Hikayelerinden daha yumuşak bir arayüz haline getirir – farklı kullanıcıların Fleetslerine göz atmak daha kolaydır.

 Twitter Fleets ile Instagram Hikayeleri arasındaki temel fark, ikincisi Görsel tabanlı içerik ve filtrelere odaklanırken, Filoların öncelikle metin tabanlı bir özellik olmasıdır. Şu anda görseller yerine geçici tweetler için daha optimize edilmiş durumda.

Bu nedenle, bir Fleets oluşturmak için Android veya iOS için Twitter uygulamanıza gidin. Ana ekranınızdan, Tweet’lerle aynı 280 karakterlik sınır dahilinde bir Fleets oluşturabilirsiniz.

Ya da Fleets pencerenize bir ortam ekleyin ve ‘Fleets’e tıklayın – artık başarıyla’ Fleets yaptınız ‘! (Bu bir şey değil ama yakalandığını umuyoruz).

Bir önceki yazımız olan 30 Temmuz 2020 Tatil mi? Arefe Günü Tatil Olacak mı? başlıklı makalemizde 30 temmuz 2020, 30 temmuz 2020 tatil mi ve arefe günü tatil mi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın