Halk Özel Harekat Derneği Fatih Kaya Kimdir?

15 Temmuz darbe girişiminin ardından kurulan Halk Özel Harekat Derneği bireysel silahlanmaya gittikleri, AK Parti’nin talimatıyla hareket ettikleri iddiası daha önce Meclis’e taşınan Halk Özel Harekât’ın (HÖH) bir yılda 22 ilde 7 bin üyeye ulaşan örgütlenmeye ulaştığını açıklamıştı. İçişleri Bakanlığı HÖH ile ilgili inceleme başlattı.

İçişleri Bakanlığı, Halk Özel Harekat (HÖH) adlı dernek hakkında inceleme başlattı. Ayrıca dernekten farklı olarak kayıtlarda yer almayan ve internet üzerinden yayın yapan “Halk Özel Hareketi Derneği” hakkında da suç duyurusunda bulunuldu.

İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığı’ndan yapılan açıklama şöyle: “Son günlerde hukuk dışı oluşum, yapılanma ve faaliyetlerde bulunduğu yolunda basında haberlere konu olan, ‘Halk Özel Harekatı Derneği’ hakkında, bakanlığımızca ilgili mevzuat gereğince, gerekli inceleme ve araştırmalar yürütülmektedir.”

HÖH GENEL BAŞKANI FATİH KAYA KİMDİR?

Derneğin kurucusu ve başkanı olarak gösterilen Fatih Kaya, ‘Türkmen Dağındaki Kayı (IYI) Tim Komutanı’ olarak nitelendiriliyor.

Kaya’nın internet üzerinden yaptığı bir röportajda, 15 Temmuz’da AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘sokağa çıkın’ çağrısını ‘cihad’ olarak değerlendirdiği görülüyor.

HÖH’ün Facebook hesabındaki paylaşımlarında, derneğin yurt içi ve yurt dışında 22 il ve pekçok ilçede şubesinin olduğu duyuruldu.

Derneğin kurucusu ve başkanı Fatih Kaya ise trabzonhabercisi.com adlı haber sitesinde Türkmen Dağı’ndaki Kayı (IYI) Tim Komutanı ve HÖH’ün Kurucusu şeklinde nitelendiriliyor. Sözkonusu haber sitesine röportaj veren Kaya; 15 Temmuz demokrasi nöbetine katıldığını dile getirerek Erdoğan’ın çağrısını şöyle nitelendiriyor: “Bunun bir cihad olduğunu insanların bilmesi gerekiyor. Baş komutan Recep Tayyip Erdoğan bizlere meydanlarımızı terk etmememizi söyledi. İster 1 hafta ister 1 sene ister hiç fark etmez normal yaşantımıza da devam ederek buradaki tüm arkadaşlarımızla birlikte nöbetimize devam ediyoruz. Allah ömür verdiği sürece de devam edeceğiz. Keşke herkes bunun bilincine varabilse. Cihad kolay kolay ilan edilmez.”

Devletimizin başı, başkomutanımız Recep Tayyip Erdoğan bizlere cihad ilan etti. Bizler bunun farkındayız Rabbime şükürler olsun. Şunu da o gafiller, o hainler şunu iyi bellesin; bize sadece sokaklara inin denildi, bizlere sokaklara inin de sokakları onlardan temizleyin denmeseydi biz şu an sizinle Afrika’da röportaj yapıyor olurduk. Bunun bilincine varmaları lazım. Bizler Elhamdülillah Osmanlı’nın torunlarıyız.”

‘FETÖCÜLER İÇİMİZE SIZMAK İSTİYOR’ : “İstanbul, Ankara başta olmak üzere 22 ilde şubemiz açıldı. 7 binin üzerinde üyemiz var. İçimize sızmak isteyen çok FETÖ’cü var.”

HÖH AİDATI 1 LİRA : “İlk girişte 10 lira, aylık olarak ise sembolik bir lira alıyoruz. Beş ay öncesine kadar 121 şubemiz vardı. Maddi sıkıntılardan dolayı kapattık. Devletten yardım almıyoruz.”

HÖH NEDEN KURULDU? : “Devletimiz, askerimiz, polisimiz her şeye hâkim. Zamanı geldiğinde, 80 milyonluk millet olarak bize ihtiyaç duyulduğunda her zaman hazırız.”

MİLLETİMİZLE MEYDANLARA İNDİK: “Hain darbe girişimine karşın bir talimatla milletimizle birlikte meydanlara indik. HÖH çadırını 16 Temmuz’da ilk Trabzon’da kurduk. 30 Kasım 2016’da derneğimizi kurduk. İçinde çocuklar var, teyzeler var, öğretmenler, işadamları, esnaf var. Başı açığı da, kara çarşaflısı da var.

Bir önceki yazımız olan Vazgeçmek başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın