Polis Meslek Yüksek Okuluna Nasıl Girilir?

polis-myo-nasil-girilir-meslek-yuksek-okulu-olmak-istiyorum-nasil-olurum

Polis Okuluna Nasıl Girilir konusuna değinmek gerekirse ilk defa ülkemizde Polis Meslek Yüksek Okulu adı altında 2009 yılında kurulmuştur. Polis MYO’ya başvuru şartlarıyla ilgili detayları aşağıda bulabilirsiniz.

İki yıl süreyle yatılı eğitim verilen PMYO’ lar karma okullardır. Bu okullarda mezun olanlar emniyet teşkilatının çeşitli birimlerinde görevlendirilmek üzere polis memuru ünvanıyla mezun olurlar. Bu okullardan mezun olanlar isterlerse yine sınava mukabil Polis Akademisi’ne müracaat edebilirler. 

Polis Meslek Yüksek Okullarına girmek isteyen adaylar öncelikle polislik mesleğinin iyi ve kötü yönlerini çok iyi biliyor olmalılar. polislerin çalışma şartları, polis olmaları durumunda hangi birim veya branşta çalışabilecekleri konusunda ön bilgi edinmeden PMYO’ ya müracaat yapılmamalı. Ayrıca PMYO’nun internet sitesi üzerinden bu okullardaki öğrenim şartları, hangi derslerin okutulduğu gibi konuların incelenmesinde de fayda var.

Polislik mesleği her şeyden önce fiziki yeterliliğin olması gereken bir meslek olduğundan bu okullarda spor ağırlıklı çalışmalar yapılmakta. O yüzden spor yapmayı seven, ağır kondisyon şartlarına dayanabilecek kişilerin bu okullara müracaat etmesi daha doğru olacaktır.

POLİS OLMAK İÇİN ŞARTLAR

Bütün bu durumları değerlendirdikten sonra bir PMYO’ya girmek istiyorsanız bunun da belli şartları var.

  • Mesela öncelikle TC. vatandaşı olmak,
  • lise mezunu veya lise son sınıfta okuyor ve mezun olabilecek durumda olmak,
  • bay ve bayan adayların yaşlarına göre belli oranda boy ve kiloda olmaları,
  • yapılacak sağlık taramasında mesleği engelleyecek herhangi bir rahatsızlığının olmaması gibi genel şartların yanı sıra PMYO Sınav Kılavuzunda belirtilen özel şartlar mevcut. 

Bir önceki yazımız olan Sınav Öncesi Beslenme Nasıl Yapılmalı? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın