Zencefil Suyunun Faydaları Nelerdir?

Zencefilin sağlığa yararları, 5000 yıl önce bile Hintliler tarafından bilinmekteydi ve sağlık için tüketilmekteydi. Zencefil, vücudun düzgün çalışması için çok gerekli olan birçok vitamin, manganez ve bakır içerir.

Bu yazıda, özellikle zencefil suyunun faydalarına değineceğiz.

1. Anti Inflamatuar: (Halk dilinde iltihap demektir.Anti inflamatuar iltihap önleyici gibi anlama gelmektedir.)
Zencefilin en etkili kullanımlarından biri, eklem iltihaplarını azaltmaya yardımcı olan bir anti-enflamatuar ajan olarak davranmasıdır. Bir araştırma, zencefil suyunu tüketen kişilerin, vücuttaki zararlı kirleri çıkararak taze kan akışını arttırmaya yardımcı olan antioksidanlar içerdiğinden daha az ağrı ve diğer enflamatuar hastalıklara sahip olduklarını göstermektedir.

2. Kanseri Önler:
Zencefil kanseri önler ve kansere yol açan hücreleri öldürmek için mükemmel bir fayda sağlar. Bir çalışmada, zencefilin göğüs kanseri hücrelerinin büyümesini yavaşlattığı görülmüştür.

3. Kan Basıncı:
Zencefil kan inceltici olarak davranır ve anında insanlarda tansiyonu azaltır. Lezzetli hale getirmek için birkaç damla bal ekleyerek ballı zencefil suyunu rahatlıkla içebilirsiniz.

4. Ağrıyı Azaltır:
Zencefil diş ağrısı gibi her türlü ağrının önlenmesine yardımcı olur ve aynı zamanda her geçen gün daha da yaygınlaşan migrenlerin iyileştirilmesine yardımcı olur. Zencefil, bir anti-enflamatuar ajan olarak hareket ettiği için, kan damarlarının iltihaplanmalarına izin vermez ve böylece kan akışının vücuda artmasına ve ağrının iyileşmesine yardımcı olur.

5. Sindirim:
Zencefil suyunun en iyi yararlarından biri, sindirim için aktif bir madde olarak davranmasıdır. Zencefil suyu çeşitli sindirim sorunlarından kurtulmaya yardımcı olur. Yiyeceklerin mideden ince bağırsaklara hareketini hızlandırır. Zencefil tüketerek, mide ağrısına ya da başka sindirim sorunlarından büyük ölçüde kurtulabilirsiniz. Mideyi temizler, böylece hastalığa yakalanan kişilere yardım eder.

6. Artrit:
Zencefil, tiroid veya artritli kişilerde şişlik ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olan bir anti-enflamatuar ajan olarak davrandığı için artrit tedavisine yardımcı olur.

ARTRİT NEDİR. Vücut tarafından üretilen, eklemlerde meydana gelen iltihabik bir durumdur. Ayak bileği, diz, el bileği vb. eklemlerin iltihaplanması ile birlikte şişme, sertleşmeye yol açan hastalıklar ve eklemlerde ağrı gibi durumlara neden olabilir.

7. Kolesterol düşürücü:
Zencefil, kolesterolü düşürmek için, kalp krizlerine yol açabilecek kan damarlarının akışındaki tıkanıklıkların giderilmesine yardımcı olduğu için harika bir maddedir.

8. Soğuk Algınlığına İyi gelir:
Zencefil, anti-viral ve anti-mantar özelliklerine sahip olduğu için soğuk, mide bulantısı  için en eski tedavi yöntemlerinden biridir. Soğuk algınlığına iyi gelir ve anında rahatlama sağlar, ayrıca soğuğa neden olan bakterileri öldürür ve bağışıklık sağlar.

9. Saç bakımı için zencefil suyu:
Uzun ve parlak saçlara sahip olmak istiyorsanız , düzenli olarak zencefil suyu tüketmelisiniz. İyi sonuçlar için kafa derisine de uygulanabilir. Sadece saç derisine uygularken, su kıvamının daha az olmasına dikkat edin. Zencefil saça iyi bir krem gibi davranır; Ayrıca kepek azaltmaya yardımcı olur ve saç büyümesini hızlandırır. Zencefil suyu saçınıza uygulandığında, kafa derisinde kan akışını uyaran etki yaratır.

10. Akne:
Tükettiğinde zencefil suyu, akne ve sivilcelerin azaltılmasına yardımcı olur ve ayrıca anti-enflamatuar ajan olarak davrandığında gelecekte akne oluşumunu önler.

Artık zencefil suyunun faydalarını bildiğinize göre, yukarıda cilt ve saç bakımı  için belirtilen yararlaları hayatınıza dahil etmeye çalışın.

ZENCEFİL’İN YAN ETKİLERİ NELERDİR?

Zencefil’in veya zencefil suyunun fazla kullanımında oluşabilecek yan etkileri de bilmemizde yarar var, bu bilgileri aşağıya bırakıyoruz lütfen okumadan kullanmayınız.

  1. Zencefilin keskin kokusu nedeniyle aşırı dozda alınması halinde mide ekşimelerine ve tahrişlerine neden olabilir.
  2. Fazla kullanılması halinde ritim bozuklukları, deri döküntüsü ve depresif etki de yapabilir.
  3. Zencefil safra salgısının artmasına neden olur ve safra rahatsızlığı olan kişiler doktor  kontrolü altında almalıdırlar.
  4. Zencefilin kan sulandırma özelliği olduğundan dolayı cerrahi operasyon öncesi zencefil alımı durdurulmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Evinizde Öksürük ve Boğaz Ağrısına İyi Gelen Karışım Hazırlayın başlıklı makalemizde boğaz ağrısına iyi gelen karışım, evde grip ilacı ve evde öksürük ilacı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın