İngiliz Karbonatı Nedir, Ne İşe Yarar Nerede Satılır?

Önemli Uyarı : Burada yazılanlar tamamen bilgilendirme amaçlı olup tüketim tavsiyesi değildir. Bu bilgileri aldıktan sonra, doktorunuza başvurup kullanıp kullanmamak hakkında tavsiye alabilirsiniz. Sağlık, şakaya gelmez. 

Son zamanlarda alkali beslenme stili oldukça popüler. Alkali beslenme modasıyla birlikte; Karbonat tüketimi de yüksek oranda arttı. Özellikle İngiliz Karbonatı adı altında eczanelerde bulunan bu ürün, birbirinden farklı pek çok alanda tüketiliyor.

Piyasada Alkali Su adı adı altında bir ürün var. Alkali Su; kaba taslak karbonatlı su formatında bir içecektir. Karbonat kullanımından çekinenler, bu suyu deneyebilirler.

İngiliz Karbonatı Nasıl Kullanılır? İngiliz Karbonatı Faydaları Nelerdir?

Tıbbi ve Bilimsel olarak ingiliz karbonatı’nın kanser üzerindeki etkisi henüz kanıtlanmasa da yukarıda bahsettiğimiz gibi; Kemal Milar’ın hayran sayfasında pek çok kanser türünde önemli ölçüde fayda sağladığı okunmaktadır. İngiliz karbonatı hakkında yapılan bu yorumların bilim adamlarınca dikkate alınıp araştırılması gerekmektedir.

Bunun dışında; reflü ve gastrit sorunu için yıllardır kullanılan bir üründür. Ayrıca; suların Ph derecesini yükseltmek için de karbonat kullanılmaktadır.  Bunun dışında mükemmel bir aroma çözücüdür. Yani çok az miktarda; demlenen çayın, sebze yemeklerinin veya etlerin içine atıldığında bu besinlerin daha yoğun tatlanmasına neden olmaktadır.

Karbonatın Zararları Neler?

Özellikle zayıflama konusunda hiç bir yöntem tek başına mucizeler yaratmaz. Zayıflamak bir süreçtir, sağlıklı kalmakta hakeza öyle. Düzenli ve sağlıklı beslenme ile egzersiz olmadan denenen bütün yöntemler sadece zaman kaybından ibarettir. Ayrıca; karbonat içerisinde önemli ölçüde sodyum varlığı; yüksek tansiyon ve kalp hastalıkları yönünden önemli bir dezavantajdır. Fazla sodyum alımı; yüksek tansiyona neden olabileceği gibi, kalp krizini tetikleyebilir, sodyum-potasyum dengesini bozar, ödem oluşturabilir. Karbonat, ülser hastalarının yaralarını açabilir, böbreklere zarar verebilir.

Alkali Beslenme ve Alkali Yiyecekler

Alkali besinlere ağırlık vererek, vücudun PH seviyesini koruyabilirsiniz. Limonun kendisi asidik olmasına rağmen tüketilen limonlu su, vücuda girdiğinde alkali hale gelmektedir. Bu sebeple; tavsiyemiz karbonatlı su yerine limonlu su ile alkali su elde etmiş olursunuz.

Alkali Sebzeler

Arpa Çimi, Pancar yaprağı, Pancar, Brokoli, lahana , havuç, karnabahar, pazı, kara lahana, salatalık, hindiba, patlıcan, fermente sebzeler, sarımsak, taze fasulye, süs lahanası, marul, mantar, soğan, kavzakökü ( glisemik indeksi yüksektir. ), bezelye, ıspanak, biber, turp, deniz sebzeleri, tatlı patates, domates, su teresi, buğday çimi sayılabilir.

Yukarıda saydığımız sebzelerden pek çoğu  çok ucuz ve kolay bulunabilirdir.Bu sebzelerden kendinize diyet listeleri hazırlayabilirsiniz.

Alkali Meyveler:

Elma, kayısı, avakado, muz, karpuz, böğürtlen, kiraz-vişne, taze hindistan cevizi, kuş üzümü, hurma, incir, üzüm, greyfurt,  kavun, limon, lime, şeftali, turunç, ananas, ahududu, çilek.

 

İngiliz Karbonatı Nereden Satın Alabilirim?

İngiliz Karbonatı piyasada çok fazla bulunan bir ürün olmasına rağmen nereden satın alabilirim nerede satılır diye sıkça soru soran kullanıcılarımıza internet üzerinden aşağıdaki linkten satın alabilirler.

https://www.aktarland.com.tr/urun-692/ingiliz-karbonati-bicarbonate-de-soude-1-kilo.html

Bir önceki yazımız olan Saç Dökülmesini Engelleyen Bitkisel Kürler ve Gıdalar başlıklı makalemizde saç dökülmesi, saç dökülmesi için kürler ve saç dökülmesi kürleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın