Saç Dökülmesini Engelleyen Bitkisel Kürler ve Gıdalar

Saç dökülmesini önleyen kür tarifilerini sizler için derledik umarım faydası olur: Saç dökülmesi, genetik, psikolojik ve çeşitli dış etmenler nedeni ile oluşabilir. Saç dökülmesini engellemek için çeşitli kürler kullanılır. Düzenli olarak uygulanan bakım ve kürler ile dökülmenin önemli ölçüde önüne geçilebilir. İşte, saç dökülmesini önleyen kür tarifleri;

Saç dökülmesi pek çok insanda psikolojik bir hasar yaratır. Bu nedenle, dünyanın pek çok yerinde saç ekimi yapılmaktadır. Saç ekimi, canlı ve sağlıklı saç folüküllerinin olduğu yerden alınarak, dökülen yere ekilmesi ile yapılır. Ülkemiz bu konuda Avrupa’da çok ileri seviyededir. Bizim size önereceğimiz saç dökülmesini engelleyen kürler, dökülmenin ileri derecede olmadığı durumlarda etkilidir.

Saç dökülmesini engelleyen kürler

Saç dökülmesi için tonik

Malzemeler; 1 tatlı kaşığı maya, 1 tatlı kaşığı acı biber, 2 bardak ılık su, 1 çorba kaşığı bal, 1 bardak nar suyu, 1 tatlı kaşığı hint yağı. Hazırlanışı ; Tüm malzemeler bir kavanozda karıştırılır. Karanlık bir yerde ağzı kapatılarak yaklaşık 30 dakika kadar bekletilir. Bu süre sonunda maya etkileşime geçerek, diğer malzemeler ile mayalanır. Mayalanma işlemi sonrası, karışım süzülür ve saça yayılacak şekilde uygulanır. Saça yayıldıktan sonra, 45 dakika saçlar kapatılır ve durulanır. Saçlarda oluşan dökülmeler bu tonik yardımı ile önemli ölçüde engellenmiş olur.

Saç dökülmesi kürü

[ad id=”396″]

Malzemeler; 1 kaşık hindistancevizi yağı, 1 kaşık zeytinyağı. Hazırlanışı; malzemeler karıştırıldıktan sonra saçlara masaj yapılarak yedirilir. Yaklaşık 10 dakika kadar beklenir ve ılık su ile saç durulanır. Bu kür, saçların köklerini kuvvetlendirerek dökülmeyi önler ayrıca saçların hızlı uzamasını sağlar.

Bitkisel saç dökülmesi kürü

Malzemeler; 1 tutam sardunya, 3 bardak su. Hazırlanışı; 3 bardak suya sardunya yapraklarını katın ve sardunyanın rengi beyaza dönünceye kadar kaynatın. Karışımı süzün ve soğumaya bırakın. Karışım ile haftada 2 kez saçlarınızı şampuan sonrası durulamada kullanın.

Saç dökülmesini önlemek için gıdalar

Saç dökülmesini engellemek için günde 2.5-3 litre kadar su içilmelidir,

Gün içinde kafein alımı durdurulmalıdır. Kahve, çay ve alkol alınmamalıdır,

Meyve ve yeşil yapraklı sebzeler tüketilmelidir,

B12, A ve C, E ve protein alınmalıdır,

Somon balığı yenilmelidir.

Bir önceki yazımız olan Tansiyon Düşüklüğüne Hangi Besinler iyi Gelir? başlıklı makalemizde tansiyon düşüklüğü, tansiyonu düşenler ne yapmalı ve tansiyonu düzenleyen besinler hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın