Hindistan Cevizi Suyunun Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Hindistan cevizi suyunun %95’i sudur, fakat aynı zamanda vücuda çok faydalı olan şeker, vitamin, mineral, aminoasit ve pitohormon (bitkisel hormonlar) gibi besinler içermektedir. Hindistan cevizinin bütün faydalarını öğrenmek size şaşırtabilir.

Bir bardak (240 gram) hindistan cevizi suyunda:

Kalori: 46
Karbonhidrat: 9 gr.
Lif: 3 gr.
Protein: 2 gr.
C vitamini: Günlük ihtiyacın % 10’u.
Magnezyum: Günlük ihtiyacın % 15’i.
Manganez: Günlük ihtiyacın % 17’si.
Potasyum: Günlük ihtiyacın % 17’si.
Sodyum: Günlük ihtiyacın % 11’i.
Kalsiyum: Günlük ihtiyacın % 6’sı.

Hindistan Cevizi Suyunun Faydaları

Hindistan cevizi suyu hamilelikte büyük önem taşıyan magnezyum, potasyum gibi minerallerin üretilmesine yardımcı olan üre açısından zengindir. Diüretik olan hindistan cevizi suyu idrar yolunun temizlenmesine, böbrek taşlarını engellemeye ve böbreklerin çalışmasını desteklemeye yardımcı olur.

Beyniniz ve kaslarınız için enerji verir

Hindistan cevizi suyunda 295 mg potasyum bulunmaktadır. Böylece, 1 bardak Hindistan cevizi suyu 1 muzdan daha fazla miktarda potasyum barındırmaktadır. Potasyum, kalp atışını ve kas fonksiyonlarını düzenlemeye yardımcı olan yaşamsal bir mineraldir. Elektrolitler, sinir sistemine ve sinirlerin geçişine yardımcı olur ve bilişsel fonksiyona da iyi gelir.

Mide ekşimesi ve kabızlığa iyi gelir

Hindistan cevizi suyu içmek hazma iyi gelir ve sindirim sisteminin güçlendirilmesine yardımcı olur. Kabızlığı giderir ve Ph seviyesini düzenleyerek vücudun temizlenmesine ve metabolizmanın geliştirilmesine yardımcı olur.

 

Sindirim sistemine iyi gelir

Hindistan cevizi suyu, mide ve bağırsak iltihabı, dizanteri, kabızlık ve parazit gibi topikal hastalıkları tedavi eden sindirici bir tonik gibi davranır. Tüketilmesi, bioaktif enzimleri sayesinde sindirim sistemine iyi gelmektedir. Faydaları olmasına rağmen, aşırı alındığında laksatif bir etki yaratacağı için normal miktarlarda tüketilmelidir.

Bir önceki yazımız olan Spor Yapmadan Göbeğinizden Kurtulmanın 14 Yolu başlıklı makalemizde göbekten kurtulmak, kilo verme yöntemleri ve spor yapmadan kilo vermek hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın