Aşureye Fındık Nasıl ve Ne Zaman Konur?

10 Muharrem “Aşure Günü”nde en az on çeşit malzemeden oluşan aşurenin pişirilerek eşe-dosta,
fakirlere dağıtılması Nuh peygamberin sünneti olarak kabul edilmiş ve bu sebeple de Aşure Günü
tarih boyunca, kutsal bir gün olarak çeşitli şekillerde kutlanmıştır.

izmir escort bayanlar

Aşure ayının gelmesiyle aşure tarifi arayışları hızlandı. Peki aşure tarifi nasıl, aşure yaparken dikkat edilmesi gerekenler ne? aşure tarifi sıralı malzeme ve anlatım aşağıda.

AŞURE YAPILIŞI:

Akşamdan suya koyduğunuz fasulye ve nohutu sabah süzerek düdüklü tencereye alın. Bir elmanın üzerine karanfilleri batırıp aşurenin içine atın.

Üzerine bir karışa yakın üste çıkacak kadar su ekleyin Kaynamaya başladıktan sonra kefini alıp, ağzını kapatın.

En az bir buçuk saat altı kısık olarak pişirin Buğdayın iyice açılması lazım. Yoksa suyu özlü olmaz.

Üzümleri bir cezveye alıp üzerine sıcak su koyun ve 5 dakika kadar kaynatın. Bu sayede kirli suyunu verecek ve aşureyi mat bir renge dönüştürmeyecek. Bundan sonraki aşamada aşure sık sık karıştırılacak. Aksi halde hemencecik dip tutacaktır.

Üzümleri tencereye, Portakal kabuklarıyla beraber ekleyip,beş dakika daha pişirin. Şimdi küçük doğradığınız ayva,incir ve kayısıyı ekleyin. Bir çay bardağı kadar pekmezi şekeri ve çubuk tarçını bu esnada ilave edin. Şekeri azar azar katın.Miktarı damak tadınıza göre ayarlayın. 5 dakikada bu şekilde kaynadıktan sonra altını kapatın. İster sıcak ister soğuk, dilediğiniz gibi süsleyip servis yapın.

Aşurenin içine fındık konur mu?


Pişmeye başlayınca içine malzemeler ilave edilmeye başlanır. (Kuru kayısı, Badem, Tuzsuz Fıstık, İç Fıstık, Fındık, kuru fasulye, nohut, pirinç konulur. 15 dakika pişirilir.

Yerli kavrulmuş fındık içimiz piyasada bulunan en taze ve kaliteli olanlardır. Ince kıyılmış ve dövülmüş olarak aşurenize ideal bir süs olacaktır. Çiğ Fındık İçi: Fındıklarınızı süsleme değil de aşurenin içine koymak ve pişirmek istiyorsanız çiğ fındık içi tercih etmelisiniz.

Aşurenin beyaz olması için ne yapmak lazım?

Aşurenin en zor pişen malzemesi buğday. Bu nedenle buğdayı pişirdikten sonra içerisine portakal kabuğu gibi malzemeler ilave ederek hem renginin hem de lezzetinin güzelleşmesine destek olabilirsiniz. Yine aşurenin içerisinde pirinç kullanmak renginin beyaz kalmasına katkı sağlar.

Aşurenin rengi koyu olursa rengi açmak için bazen süt koyanlar olabilmektedir. Buğdaylar haşlanmadan önce iyi yıkanmazsa aşureye kahverengi bir ton verir ve aşurenin rengi koyu olur. Beyaz bir aşure elde etmek isteyenler az miktarda süt koyabilirler.

Kaynaklar;

Ünyay Açikgöz, Fatma. “Osmanlı Sarayında Aşure Yapımı ve Dağıtımı (XVIII.-XIX. Yüzyıllar)”. Türk Kültürü ve Hacı Bektaş Velî Araştırma Dergisi 0/90 (2019)

ÖZLÜ Z (2014). Osmanlı sarayında aşure geleneği uygulamasına dair. Milli Folklor Dergisi, 13(101), 209 – 224.

Bir önceki yazımız olan Türkiye Ortadoğu İlişkileri - Arap Baharı başlıklı makalemizde arap baharı mısır, arap baharı tunus ve arap baharı uli ders notu hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın