Kobi Rehberi Kimdir? Nasıl Kobi Rehberi Olunur?

KOBİ rehberi nedir? Kimler kobi rehberi olabilir? Kobi rehberi maaşı ne kadar? Kobi danışmanlığı ve kobi rehberiyle ilgili tüm  bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

KOBİ rehberi olmak isteyen adayların taşıması gereken şartlar;

a) Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından yürürlüğe konulan KOBİ Danışmanı (Seviye 6) Ulusal Meslek Standardı kapsamında Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olmak.

b) KOBİ rehberliği eğitimini tamamlamak.

c) En az ikiyüzkırk saat danışmanlık tecrübesine sahip olmak veya büyük ölçekli işletmelerde son on yıl içerisinde en az üç yıl üst düzey yönetici (genel müdür, genel müdür yardımcısı ve bunların emsalleri ile üstleri) olarak görev yapmış olmak.

KOBİ DANIŞMANI (Seviye 6) Mesleki Yeterlilik Belgesi Nereden Alınır?

Kobi Rehberi olabilmek için sahip olmanız gereken Kobi Danışmanı Mesleki Yeterlilik Belgesi’ni Sakarya Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi’ne (SAÜSEM) başvurarak alabilirsiniz.

SAÜSEM KOBİ DANIŞMANLIĞI MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ İÇİN TIKLAYIN

Kobi Rehberlerinin Denetimi ve Kıdemi

Yukarıda belirtilen şartları taşıdığı değerlendirme komisyonu tarafından uygun bulunanlar, Başkanlık tarafından KOBİ rehberi olarak yetkilendirilir.

KOBİ rehberi, sunduğu hizmetlere ve Başkanlık tarafından yürütülecek izleme ve denetim sonuçlarına göre yetkilendirme tarihinden üç yıl sonra kıdemli KOBİ rehberi olarak yetkilendirilebilir.

Sınıf değişikliklerine ilişkin hususlar, Başkanlık tarafından hazırlanacak usul ve esaslarda belirlenir.

Kobi Rehberi Ne İş Yapar? Yetki ve Sorumlulukları Nelerdir?

KOBİ rehberleri tarafından sunulacak hizmetler aşağıda belirtilmiştir:

a) İşletmelerin mevcut durumlarının analiz edilmesi, sorunlarının ve ihtiyaçlarının belirlenmesi.

b) İşletmelere tavsiyelerde bulunulması ve yönlendirme yapılması.

c) İşletmelere proje hazırlama ve yürütme süreçlerinde rehberlik edilmesi.

ç) İşletmelerin genel yönetim, mali işler ve finans, üretim, pazarlama ve insan kaynakları konularındaki temel bilgi ve yönlendirme ihtiyaçlarının karşılanması.

d) Başkanlık tarafından belirlenecek rehberlik hizmetlerinin yürütülmesi ile ilgili diğer hizmetler.

KOBİ REHBERİ MAAŞI NE KADAR?

Kobi rehberleri genelde aylık maaş usulü çalışmadıkları için sabit bir maaşları yoktur. Danışmanlık verdikleri firmaların sayısına ve büyüklüklerine göre gelirleri değişiklik göstermektedir. 

Bir önceki yazımız olan Konkordato Komiserliği Temel Eğitimi başlıklı makalemizde kimler konkordato komiseri olabilir, konkordato eğitimi ve konkordato eğitimi kaç saat hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın