Köpekler Neden Ulur? Köpek Ulumasının 5 Sebebi

Köpekler sahipleriyle iletişim konusunda farklı bir bağa sahiptirler. Onlarla iletişim kurabilmek için sadece bakışmaz, sırnaşmazlar; zaman zaman havlayarak hatta uluyarak da iletişim kurarlar. Bazen tuvaleti geldiğini bazen sevilmek istediğini bazen de mutlu olduğunu söylemek için uluyan, havlayan köpekler vardır.

Bu davranışlar tamamen normaldir. Fakat bazen köpeğinizin uluması bir problemin göstergesi olabilir.

Köpeğim müzik çalınca neden uluyor?

Geçmişten gelen uluma alışkanlıklarını iletişim kurma isteklerine ve duygularını ifade etme şekillerine bağlayabiliriz. Sosyal medyada, video platformlarında gördüğümüz videolarda köpeklerin müziklere değişik şekillerde uluyarak cevap vermeleri de yapılan araştırmaları ve yazımızı onaylar şekilde…

Fakat şunu da söylemek gerekir ki, müzik ruhun gıdasıdır ve ruhunuza dokunacak türdeki her müzik sakinleşmenize, rahatlamanıza yardımcı olur. Köpeklerin de sahiplerine benzediğine inandığımız için köpeklerin müzik tarzlarının da sahiplerine benzeyebileceğini ve metal seven köpeklerin olabileceğini de vurgulamak gerekir.

Siren sesi, korna gibi yüksek sesler uluma

Köpeğinizin sirenler, kornalar gibi yüksek seslere tepki göstermek için uluması normaldir ama sürekli uluması kaygı uyandırabilir. Sürekli uluyan köpekler ayrılık kaygısı veya bir hastalıktan sıkıntı yaşıyor olabilir.

Ayrılık kaygısından uluma

Ayrılık kaygısı köpekler arasında yaygın bir davranıştır. Eğer komşularınız siz evde yokken köpeğinizin sürekli ulumasından şikayetçiyse, köpeğiniz dikkatinizi çekmeye veya sizi eve geri çağırmaya çalışıyor olabilir. Köpeğinizin sahibi evde yokken sıkıntıdan uluması da olası bir davranıştır.

Bir hastalık veya rahatsızlığa uluma

Köpeğiniz sizin yanınızdayken belirli bir neden olmaksızın uluyorsa bir veterinere danışmalısınız. Bu bir hastalığın işareti olabilir ve uzman bir kişiyle görüşmekte fayda vardır. Ayrıca veterineriz hayvan davranışları konusunda iyi bir bilgi kaynağıdır ve kendisinden istenmeyen ulumaları azaltmak için köpek eğitimi tavsiyeleri isteyebilirsiniz.

Ezan sesine uluma

Köpeklerin ezan sesine neden havladıklarına dair farklı rivayetler vardır. Bunlardan biri de, ezan okunurken cinlerin ve şeytanların ezan sesiyle birlikte kaçıştığı ve köpeklerin buna uluduğudur. Bilimsel kaynaklarda ise bu durum köpeklerin yüksek seslere karşı duyarlı olduğu ve bu sebepten olabileceği olarak belirtilmiştir.

Bir önceki yazımız olan En Temiz ve En Kirli Meyve ve Sebzeler başlıklı makalemizde en kirli sebzeler, kirli sebze ve meyveler ve sağlık sebze hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın