Canan Karatay’dan Zeytin Severlere Güzel Haber

Açıklamalarıyla dikkat çeken Prof. Dr. Canan Karatay, yine zeytin ve zeytinyağı tüketilmesini tavsiye etti. Sağlıksız beslenmenin hastalıklara davetiye çıkardığını anlatan Prof. Dr. Karatay, her gün 30-40 tane zeytin yenmesinin karaciğere faydalı olduğunu iddia etti.

Küçükçekmece Belediyesi tarafından Atakent Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen “Yaşam Boyu Sağlık” konulu söyleşiye katılan İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, bütün hastalıkların temelinde sağlıksız beslenmenin olduğunu anlattı.

Dünyadaki tüm bilim çevrelerinin sağlıksız beslenme alışkanlıklarının hastalıklara davetiye çıkardığı konusunda hemfikir olduğunu anlatan Karatay, sağlıklı beslenmek için ekmek ve şeker içerikli gıdalardan kaçınılması gerektiğinin altını çizdi.

‘Doğal yemiş doğal yağ tüketeceğiz’

Mineraller azalınca hastalıklar arttığına işaret eden Prof. Dr. Karatay, şunları kaydetti:

“Yapılan araştırmalara göre son otuz yıl içinde kalp hastalıklarının yüzde 400, astımın ise yüzde 4 bin oranında arttığı tespit edildi. Onun için her zaman altını çiziyorum; karaciğerin düzgün çalışması için her gün 30-40 tane zeytin yiyeceğiz. Ekmekten, şekerden kaçınacağız. Zeytinyağı doğanın biz yetişkinlere bahşettiği ana sütüdür. Zeytinyağı meyvenin yağı değil suyudur. Doğal zeytinyağı tüketeceğiz. Bununla beraber yağlı doğal kuruyemişler tüketeceğiz.”

Yenişafak

Bir önceki yazımız olan En Temiz ve En Kirli Meyve ve Sebzeler başlıklı makalemizde en kirli sebzeler, kirli sebze ve meyveler ve sağlık sebze hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın