Bisiklet Tarihi ve Eski Bisikletler

bisiklet-nasil-ortaya-cikti-icat-eski-bisikletler-bisikletin-tarihsel-gelisimi-123Dirsekli pedallarla yürütülen bisikletler 1860’larda ortaya çıkmış, ve o zamandan bu yana tüm dünyada, özellikle İngiltere, Fransa, İtalya, Hollanda ve öteki Avrupa ülkelerinde halkın benimsediği bir araç olmuştur. Birinci Dünya Savaşında ve daha sonra Vietnam savaşında bisikletli birlikler yer almıştır. çiğli escort

Bisiklet Nasıl Ortaya Çıktı?

Yöneltici bir ön tekerlek ile pedal takımı aracılığıyla hareket eden aynı çaptaki bir arka tekerlekten oluşan iki tekerlekli taşıttır.
1790 yılında Sirac kontunun yöneltici tekerleği olmayan tahtadan aygıtı (selerifer) bulmasını, 1813 yılında Alman baronu Karl Friedrich Drais’in yöneltici ön tekerleği olan “Draisienne”i bulması izledi.

celerifer-bisiklet-eski-ilk-bisiklet-tarihi-selerifer-nasil-icat-edildi-ortaya-cikti
Selerifer Bisiklet
Draisienne Bisiklet
Draisienne Bisiklet

1865‘te Michaux kardeşlerin ön tekerleğe pedal takmayı düşünmeleriyle, ilk bisiklet yapılmış oldu (bu taşıtta, pedal takılmış ön tekerlek arka tekerlekten çok daha büyüktü).

Michaux Kardeşlerin geliştirdiği Bisiklet
Michaux Kardeşlerin geliştirdiği Bisiklet

 

Ve Havayla Şişirilmiş Lastik Bulunur…

1880 yılına doğru, İngiltere’de Lawson ve Starley bir pedal takımı takılmış demir bir kadro, aynı çapta iki tekerlek ve bir gidondan oluşan bisikleti yaptılar. 1887 yılında John Boyd Dunlop‘un havayla şişirilmiş lastiği bulması ve XX. yy. başında bisiklet ilerlerken pedal takımını durdurmayı sağlayan serbest tekerleğin ve frenin bulunmasıyla, günümüzdeki bisiklet ortaya çıktı. 

John Boyd Dunlop
John Boyd Dunlop

 

 

Bir önceki yazımız olan Karne Alan Öğrencilere Aileler Nasıl Davranmalı? başlıklı makalemizde aileler nasıl davranmalı, çocuklar karne alıyor ve karne alan öğrenciler hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın