Neden Sanal Kart ile Alışveriş Daha Güvenli

Çoğu banka, müşterilerine kredi kartlarına ek olarak olarak sanal kartlar sağlar. Sanal kredi kartı numarası kullanmak, çevrimiçi alışverişi daha güvenli hale getirebilir. Peki Sanal kredi kartı ile alışveriş neden daha güvenli özetleyelim;

SANAL KART NEDİR?

Bankaların internet bankacılığı üzerinden oluşturulan sanal kredi kartları, sizin asıl kart numaranızı – kart cvc numarasını ve son kullanma tarihini e-ticaret sitesi ile paylaşmadan alışveriş yapmanızı sağlayan kısa süreli limit belirlenebilen alışverişin ardından silinebilen yapılardır.

Sanal kartlar sizi her türlü dolandırıcılığa karşı korumayacaktır, ancak iş yaptığınız bir şirketin veri ihlali varsa, bilgisayar korsanları gerçek kredi kartı numaralarınızı alamazlar. Adından da anlaşılabileceği gibi bankanın size kurye ile göndermiş olduğu fiziksel kartlar gibi değildir. Sanal kartlar tamamen internet bankacılığı veya mobil uygulamalar üzerinde oluşturulmuştur alışveriş öncesi

örneğin; 100 TL’lik bir ürün siparişi için sanal kart limiti 100 TL olarak belirleneceğinden. Siparişin ardından limit 0 TL’ye düşer.

Sanal kart nasıl kullanılır?

 • #1: Bir banka hesabı ya da kredi kartı için dilediğiniz bankaya başvurun.
  • Eğer bir banka hesabınız ya da kredi kartınız varsa ikinci adımla devam edin.
 • #2: Bankanızın mobil uygulamasını indirin ya da internet bankacılığı sayfasını açın.
  • İşlemleri online olarak yapmak istemiyorsanız bankanızın müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz.
 • #3: Kartlarım ekranını açın.
 • #4: Buradan Sanal Kart bölümünü açın.
 • #5: Sanal Kart Oluştur butonuna tıklayın.
 • #6: Sizden istenilen bilgileri girin.
 • #7: Sanal kart limiti belirleyin.

LİMİTİNİZ AZ OLDUĞUNDAN PARA KAYBI YAŞAMAZSINIZ

Yukarıdaki örnekte de belirtildiği gibi siparişin ardından limitiniz 0 TL olacaktır. Bu şekilde e-ticaret sitesinin veya kart bilgilerinizi sitenin veri tabanı üzerinden ele geçirebilecek bilgisayar korsanlarının sizi kayba uğratmasına engel olabilirsiniz.

Instagram Yorum Hilesi

Ve dikkate alınması gereken bir konu da şu;

Bir ürünü mağazadan satın alırken sanal bir kredi kartı kullanmak zordur. Sanal kartların, mağaza içi satın alımlar için değil, çevrimiçi (e-ticaret, online yatırım vb.) finansal verilerinizi korumak için tasarlandığını unutmayın.

Bir önceki yazımız olan 2021 Uzlaştırmacı Sınav Soruları başlıklı makalemizde 2021 uzlaştırmacı soruları ve uzlaştırmacı sınav soruları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın