Bebekler Sivrisinek Isırığından Nasıl Korunmalı?

Bebeğinize açık havada uzun kollu ve mümkün olduğunca tüm cildini kaplayacak giysiler giydirin. İnce ve pamuklu giysiler bebeğinizi hem sivrisineklerden hem de sıcaktan korur.

Bebeğinizin yatağına cibinlik asmak onu sivrisineklerden koruyacak en güzel yöntemlerdendir. Böylece bebeğiniz rahatça uyuyacaktır.Sivrisinekler bazı vücut kokularını tercih eder. Sivrisineklerin ilgilerini çekmemek için losyon, parfümlü sabun vb. maddelerden bebeğinizi uzak tutmanız gerekir.

Durgun sular, sivrisineklerin en çok ürediği yerlerdendir. Bebeğinizle tatile gideceksiniz bu tarz yerlerden mümkün olduğunca uzak durmanızda fayda vardır.

Evin pencerelerini sineklikle kaplatmak da koruyucu yöntemlerdendir.2 aydan itibaren bebeklerde %10-30 oranında DEET içeren sivrisinek koyucular kullanılabilir ancak bebekler el ve ayaklarını sürekli ağızlarına götürdüklerinden bu tarz ürünleri o bölgelere sürmekten kaçınmalısınız.

Bu ürünleri kullanmadan önce doktorunuza da mutlaka danışmalısınız.

Sivrisineklerin hoşlanmadığı bitkiler yetiştirin

Bunlar biberiye, lavanta, melisa, okaliptüs, zencefil, nane, karanfil ve aynısafa gibi bitkilerdir. Bu bitkileri balkona ve pencerelerinizin önüne koyarak sivrisineklerin yaklaşmasını engelleyebilirsiniz. Bir kaseye biraz su ve bu bitkilerden birer tutam koyarak bebeğinizin odasına yerleştirebilirsiniz. Aynı zamanda odanın havası değişecek, ortam mikroplardan da arınacaktır. Yağlarını sprey şişelere doldurarak ortama biraz sıkabilir, tam bir sinek kovucu olarak kullanabilirsiniz.

Biberiye yağını dışarı çıkmadan bebeğinize sürün

Biberiye yağı etkili bir sivrisinek ve haşere kovucudur. Bebeğinizin açıkta kalan yerlerine bu yağı sürüp öyle dışarı çıkabilirsiniz. Doğal ve zararsız olan biberiye yağı aynı zamanda kenelere karşı da bebeğinizi koruyacaktır.

Bademyağlı sivrisinek kovucu

Bademyağı bebekler için de çok hafif bir yağdır. 100 ml badem yağı, 20 damla ıtır çiçeği yağı ve 20 damla fesleğen yağı karıştırılarak bebeğin açıkta kalan yerlerine sürülür. Bu karışım oldukça etkili bir sivrisinek kovucudur.

EVDE DOĞAL SİNEK KOVUCU TARİFİ

Doğal sinek kovucular ile sineklerden kurtulmanın mümkün olduğunu biliyor muydunuz? Artık zararlı kimyasallar olmadan bu can sıkıcı duruma son verebilirsiniz!

Malzemeler

  • 1 limon
  • 12 karanfil

Talimatlar

  • Limonu yarıya kesin.
  • Karanfilleri dolana kadar içine sokun.
  • Diğer yarısı ile aynı şeyi tekrarlayın.
  • Odaların köşelerine ya da pencerelerine koyun.
  • Limon ve karanfilin saldığı parfüm sinekleri püskürtür. Bunu istediğiniz kadar sık tekrarlayabilir ve sinekleri uzak tutmak için evinizin her yerine limon koyabilirsiniz

Bir önceki yazımız olan Sivrisinek Isırıklarına Ne İyi Gelir? Kaşıntıyı Önleme Yöntemleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın